Kontakt 

Chcesz zarezerować szkolenie dla firmy? Masz pytanie dotyczące warsztatów?

Zapraszamy do kontaktu!

Email

info@treningwidzenia.pl

Telefon

+48 783 997 773

Formularz kontaktowy

Zgoda

Najczęstsze pytania 

Czy można nauczyć się metody Treningu Widzenia korzystając wyłącznie z literatury, czy Trening Widzenia to metoda, którą zawsze należy stosować pod kierunkiem terapeuty? Po jakim czasie można ćwiczyć samodzielnie?

W Polsce jest stosunkowo mało literatury na temat ćwiczeń wzroku, a też bardzo rzadko udaje się osiągnąć wyraźny sukces, bazując tylko na książkach. Często książki traktują problem technicznie, a niekiedy po prostu brak nam dyscypliny. Dlatego tak naprawdę terapeuta jest bardziej po to, żeby pokazać jak ćwiczyć, a nie co ćwiczyć. Oczywiście później, na podstawie literatury, można dobierać nowe ćwiczenia. Jednak niezmiernie ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, który ma wiedzę na temat treningu i pokazuje, jak wykonywać ćwiczenia, jednocześnie akcentując rzeczy istotne.
Po kursie warto jest ćwiczyć samodzielnie przez kilka tygodni, żeby utrwalić i pogłębić zmiany, które się pojawiły. Należy starać się stopniowo zmieniać nasze nawyki patrzenia tak, abyśmy przyzwyczaili się, że można ćwiczyć w sytuacjach, kiedy to nie zabiera nam czasu. Tego również uczymy podczas szkoleń.

Wiele godzin dziennie spędzam przy komputerze. Bardzo często odczuwam zmęczenie oczu, objawiające się m.in. łzawieniem, czy pieczeniem. Czy Trening Widzenia pomoże mi w tym przypadku?

Jest to jeden z problemów, którym najłatwiej zaradzić i bardzo wiele ćwiczeń Treningu Widzenia może pomóc w opisanej sytuacji. Po naszych zajęciach na pewno można poradzić sobie ze łzawieniem, pieczeniem, czy zmęczeniem oczu.
Problem z komputerem polega na tym, że ludzie po prostu nie wiedzą jak używać wzroku i to wywołuje permanentne zmęczenie oczu. Techniki pracy z komputerem zawsze wchodzą w zakres zajęć, jakie proponuje nasz Instytut.

Czy tak samo pracuje się z dziećmi, jak z dorosłymi?

Właściwie tak, aczkolwiek z dziećmi Trening Widzenia musi mieć raczej formę zabawy, a nie wyłącznie ćwiczeń. Najczęstszym błędem, który popełniają rodzice, czy terapeuci jest to, że chcą z dziećmi ćwiczyć. A tu podstawową zasadą jest to, że ćwiczenia mają być przyjemne, rozluźniające i sprawiające radość dzieciom.

Jak długo trwają zajęcia Treningu Widzenia?

Zdecydowanie najskuteczniejsze są wyjazdowe zajęcia organizowane przez nasz Ośrodek – są to kilkudniowe (2-4 dni) warsztaty. Ogromna większość uczestników w trakcie takich zajęć zauważa wyraźną poprawę. Ale to także jest sprawa indywidualna, czasem efekty pojawiają się po godzinnej konsultacji, a nieraz jest tak, że sam warsztat nie od razu nam pomoże. Najczęściej organizujemy 2-dniowe weekendowe warsztaty Treningu Widzenia w Warszawie. 

Jakiego rodzaju testy potwierdzają skuteczność tej metody?

Praktycznie wszyscy uczestnicy Treningu Widzenia widzą wyraźniej. Aby to zweryfikować najczęściej stosujemy test Snellena, czyli sprawdzamy widzenie na tablicy z literkami różnej wielkości. Tak naprawdę chodzi o to, żeby człowiek widział wyraźniej, łatwiej i bez wysiłku. Jeśli widzi – to znaczy, że metoda działa.

Czy mogą pojawiać się jakieś skutki uboczne ćwiczeń?

Skutków ubocznych nie ma. Oczywiście niektóre ćwiczenia są bardzo intensywne. Widzenie jest bardzo ważnym zmysłem, który organizuje całą naszą rzeczywistość. I skoro uczymy się patrzeć w nowy sposób, to pewne dolegliwości mogą się pojawić, ale będą one polegały głównie na zmęczeniu czy poczuciu przesytu. Wtedy najlepiej zrobić sobie 10-minutową przerwę (wykorzystując jedną z poznanych na warsztatach technik relaksacji oczu).

Czy ważna jest cykliczność ćwiczeń? Czy jeśli np. po roku regularnych ćwiczeń przerwiemy je, to wada się pogorszy?

Nie ma takiej potrzeby, żeby przez rok wykonywać ćwiczenia. Najpierw uczestniczymy w zajęciach i szybko następuje zauważalna poprawa, potem przez kilka tygodni ćwiczeń utrwalamy to, co poznaliśmy i poprawa utrzymuje się. Może oczywiście być tak, że w trudnej sytuacji, chorobie czy dużym stresie wzrok znów się trochę pogorszy, ale wtedy za pomocą ćwiczeń można szybko usprawnić widzenie. Natomiast, zamiast regularnych ćwiczeń, trzeba po pierwsze zmienić sposób używania oczu, a po drugie nauczyć się „bawić oczami” w wolnych chwilach: w autobusie, w windzie, podczas rozmowy przez telefon, czy w sklepie, czyli w sytuacjach, w których nas to nie obciąża czasowo.Nie ma takiej potrzeby, żeby przez rok wykonywać ćwiczenia. Najpierw uczestniczymy w zajęciach i szybko następuje zauważalna poprawa, potem przez kilka tygodni ćwiczeń utrwalamy to, co poznaliśmy i poprawa utrzymuje się. Może oczywiście być tak, że w trudnej sytuacji, chorobie czy dużym stresie wzrok znów się trochę pogorszy, ale wtedy za pomocą ćwiczeń można szybko usprawnić widzenie. Natomiast, zamiast regularnych ćwiczeń, trzeba po pierwsze zmienić sposób używania oczu, a po drugie nauczyć się „bawić oczami” w wolnych chwilach: w autobusie, w windzie, podczas rozmowy przez telefon, czy w sklepie, czyli w sytuacjach, w których nas to nie obciąża czasowo.

Mój ojciec uskarża się na permanentne zmęczenie oczu. Jednocześnie uwielbia czytać, a czynność ta sprawia mu coraz większe trudności: często pieką go oczy, łzawią i jest zmuszony przerwać czytanie. Czy Trening Widzenia może stosować też osoba w podeszłym wieku?

Zdecydowanie tak. Przy Treningu Widzenia nie ma żadnych ograniczeń wieku, można pracować z małymi dziećmi, jak i starszymi ludźmi.

Czy zajęcia organizowane są w całej Polsce?

Terapeuci w miarę możliwości jeżdżą po Polsce, jednak regularnie zajęcia odbywają się tylko w Warszawie. Obecnie zajęcia poza Warszawą prowadzone są jedynie dla grup zorganizowanych.

Lekarz zalecił mi laserowy zabieg chirurgiczny. Czy Trening Widzenia może mi pomóc i zapobiec temu zabiegowi?

Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu laserowego zawsze musi być skonsultowana z lekarzem. Zabieg szczególnie warto polecić osobom z dużymi wadami wzroku.
Jest jednak kilka warunków, jakie należy spełnić. Na przykład zabieg jest możliwy, jeśli wada wzroku nie postępuje. Jeżeli natomiast wzrok cały czas się pogarsza, to operacja nie przerwie tego procesu Widocznie istnieją jakieś inne, np. psychosomatyczne, przyczyny tego stanu. Trening Widzenia jest też skuteczny przed zabiegiem – może pomóc ustabilizować wadę wzroku.
Po zabiegu zdarza się, że ktoś ma trudność z przenoszeniem wzroku z bliskich przedmiotów na dalekie, kłopot sprawia mu także odruchowe złapanie ostrości. I w takich przypadkach Trening Widzenia jest bardzo pomocny, gdyż może nauczyć, jak przystosować oczy do nowej sytuacji.
Pamiętajmy o tym, że chirurgia laserowa jest dziedziną stworzoną po to, aby poprawiać ostrość widzenia. Jednakże nie może ona wpłynąć na polepszenie współpracy między oczami, łatwości podążania za poruszającymi się obiektami, widzenia peryferyjnego i wielu innych umiejętności niezbędnych do dobrego widzenia. Trening Widzenia pomaga rozwinąć zdolności, które wpływają na to, jak używamy naszych oczu, jak je odczuwamy i wreszcie – jak postrzegamy otaczający nas świat.

Czy Trening Widzenia może poprawić koncentrację? Mój syn ma duże kłopoty w szkole właśnie ze względu na zdecydowanie niską zdolność skupiania uwagi.

Sukces dziecka w szkole w ogromnej mierze zależy od tego, jak sprawnie pracują jego oczy. Bardzo dużo zależy od efektywnego, dobrego patrzenia w bliż, a to bywa trudne dla dzieci. Patrzenie w bliż od każdego z nas wymaga wiele wysiłku. Tak więc sporo trudności szkolnych rodzi się z tego, że dzieciom trudno jest utrzymać dobre widzenie w bliży i praca z tekstem je męczy. W takich przypadkach Trening Widzenia może być bardzo pomocny – jesteśmy w stanie nauczyć dziecko jak używać oczu i jednocześnie ich nie przemęczać.

Czy Trening Widzenia może być stosowany u osób, które mają zeza lub leniwe oko?

Trening Widzenia jest stosowany przy zezie. Często następuje wyraźna poprawa. Ale zez jest chorobą i pamiętajmy, że podstawą jest współpraca z lekarzem okulistą. Jeśli zez jest mały lub pogłębia się w sytuacji stresu, wtedy zdecydowanie polecamy ćwiczenia. Natomiast w przypadku dużego zeza warto rozważyć operację. Optymalne rozwiązanie to – poćwiczyć i sprawdzić czy to pomaga, jeśli nie ma poprawy, wtedy należy wziąć pod uwagę operację. W przypadku leniwego oka, prawidłowo dobrane techniki pracy ze wzrokiem często przynoszą nadspodziewanie dobre efekty, w dodatku bardzo szybko. Dzieje się tak, dlatego, że terapię prowadzą psycholodzy, którzy nie tylko znają ćwiczenia oczu, ale posiadają też wiedzę o uwarunkowaniach psychosomatycznych.

Od pewnego czasu wykonuję niektóre z ćwiczeń, jakie stosuje się podczas Treningu Widzenia. Co powinienem zrobić jeśli czuję, że moje okulary są za mocne, a wkładanie ich powoduje uczucie dyskomfortu w moich oczach?

Jeżeli poznałeś ćwiczenia i wykonujesz je, jest prawdopodobne, że Twoja wada wzroku zmniejszyła się. Wtedy zdecydowanie należy zamówić słabsze okulary – o pół, ćwierć dioptrii. Inaczej poprawa ostrości wzroku może zostać zaprzepaszczona – oczy będą musiały znów dostosować się do okularów, czyli zwiększyć wadę.
Najlepiej w ogóle używać trochę słabszych szkieł niż nasza zdiagnozowana wada (np. o 15%), ale przede wszystkim musisz czuć się w nich bezpiecznie.

Jak mogę dowiedzieć się czy Trening Widzenia pomoże w moim przypadku. Mam 7 dioptrii?

Po prostu trzeba spróbować i zobaczyć, jakie będą efekty. Nie ma innej możliwości. Nie da się z góry przewidzieć w jakim stopniu to komuś pomoże – to nie zależy od wieku, płci, wielkości wady wzroku, czy wykonywanej pracy. Poprzez ćwiczenie oczu optymalizujemy funkcjonowanie wzroku, uczymy się, jak wykorzystać drzemiący w oczach potencjał. Trening Widzenia wpływa na efektywność wielu naszych działań: uczenia się, pracy, zabawy, czy procesów twórczych.

Od ponad 10 lat jestem zmuszona nosić okulary (-2 dioptrie). Jest to dla mnie uciążliwe nie tylko z uwagi na zmęczenie oczu, ale niewygodne także ze względów estetycznych. Czy Trening Widzenia może wyeliminować potrzebę noszenia okularów?

Dzięki Treningowi Widzenia można osiągnąć lepszą ostrość widzenia i wtedy nie potrzeba nosić okularów. Metoda ta została stworzona po to, aby w naturalny sposób wzmacniać oczy i rozwijać wszelkiego rodzaju umiejętności związane z widzeniem. Jeśli zaś chodzi o noszenie okularów, to w Pani przypadku (stosunkowo mała wada) jest duża szansa, że, podobnie jak setki naszych klientów, z którymi pracujemy będzie Pani w stanie pozbyć się okularów i widzieć na tyle wyraźnie, aby nie nosić szkieł.

Jak radzić sobie z nadmiernym wytężaniem wzroku? Czy istnieją jakieś techniki relaksu dla oczu?

Relaks dla oczu to podstawa pracy ze wzrokiem. Duża część zajęć poświęcona jest nauce, jak sprawić, żeby oczy odpoczęły się. Zazwyczaj jest tak, że jeśli Twoje problemy ze wzrokiem dopiero się pojawiły i nie trwają długo, problem można dość łatwo rozwiązać. Nie będzie to niestety takie proste, jeśli dolegliwości stały się normą od lat. Dlatego relaks oczu, będący elementem Treningu Widzenia, jest tak ważny, dzięki niemu możesz właściwie używać oczu, nie odczuwając przy tym napięcia.

Jak długo trzeba uczyć się tej metody?

Dwudniowe czy trzydniowe warsztaty zapewniają podstawowe umiejętności pracy ze wzrokiem. Każdy z uczestników dostaje też materiały szkoleniowe z opisami ćwiczeń, płytę z muzyką wraz z nagraniami 6 najważniejszych ćwiczeń. Dodatkowo każdy z uczestników ustala z trenerem indywidualny zestaw ćwiczeń dostosowany do własnych potrzeb.

Czy Trening Widzenia u wszystkich daje wymierne efekty?

Efekty takiej pracy są wypadkową indywidualnych predyspozycji i gotowości do zmiany nawyków patrzenia. Ćwiczenia na pewno wzmacniają nasze oczy, ale trudno jest przewidzieć, jakie będą efekty. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co rozumiemy przez „wymierne”, bo jeżeli mamy na myśli dioptrie, to nie u wszystkich ta liczba ulega zmniejszeniu. Jeśli wymierne znaczy ostrzejsze, łatwiejsze, czy szybsze widzenie – to Trening Widzenia praktycznie u wszystkich daje wymierne efekty.
Więcej na temat efektów Treningu Widzenia można przeczytać w zakładce badania.

Czy Trening Widzenia to metoda tylko dla osób, które mają słaby wzrok?

„Słaby wzrok” to pojęcie względne. Jeśli mamy na myśli wadę – to na pewno jest to metoda dobra. Jeśli rozumiemy przez to np. zmęczenie oczu przy pracy z komputerem – również. Trening Widzenia uczy jak wykorzystać zasoby, które każdy z nas posiada i w związku z tym jest dla każdego. Wśród naszych klientów są również osoby, które bardzo dobrze widzą – np. piloci, czy sportowcy olimpijczycy, ale też tacy, którzy widzą „normalnie” – kierowcy, czy informatycy.
Tak więc każdy może pomóc sobie prostymi technikami i wiele razy, osoby, które uskarżały się na bardzo poważne problemy, po szkoleniu były w stanie pracować po 8-10 godzin z komputerem i nie odczuwać zmęczenia, jak to miało miejsce wcześniej. Oczywiście w trakcie pracy regularnie robią przerwy i ćwiczenia. Wiele osób, które widzą dobrze, wynosi z Treningu Widzenia korzyści, takie jak: poprawa koncentracji, szybsze czytanie, lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa, itp.

Jak Trening Widzenia odnosi się do schorzeń takich jak zaćma czy jaskra?

Jaskra i zaćma to choroby i jako takie są domeną lekarzy okulistów. Jeśli lekarz uważa, że warto uzupełnić leczenie o Trening Widzenia, to wtedy można skorzystać z konsultacji psychologa przeszkolonego w tej metodzie.
Przeprowadzono badania pokazujące, że technikami relaksacyjnymi można spowodować zmniejszenie ciśnienie w gałkach ocznych. Nasze doświadczenia są podobne. Jednak pacjent cały czas musi być pod kontrolą lekarza. Nieraz zdarza się, że pacjent bierze udział w zajęciach, a potem lekarz decyduje, że można ograniczyć ilość przyjmowanych leków, czy nawet je odstawić. Przy jaskrze poprawa może nastąpić dość szybko.
W Treningu Widzenia istnieje też kilka ćwiczeń, które mogą być pomocne przy zaćmie. Zapraszamy więc do spróbowania, traktując to jako technikę wspomagającą.