Mikołaj Markiewicz 

Twórca metody Trening Widzenia®

Jestem psychologiem, trenerem widzenia. Usprawnianiem wzroku zajmuję się od początku lat 80. Stworzyłem metodę pracy ze wzrokiem – Trening Widzenia® – łączącą psychologiczne podejście rozwojowe z doświadczeniami zdobytymi przez ośrodki pracy ze wzrokiem w Europie Zachodniej i USA. W 1995 roku założyłem ośrodek zajmujący się treningiem widzenia, działający do dziś jako Instytut Treningu i Terapii Widzenia, w ramach którego prowadzę szkolenia, warsztaty i kilkudniowe obozy oraz szkolenia certyfikujące dla trenerów widzenia.

Jestem pionierem rozwijania profilaktyki krótkowzroczności w Polsce. Popularyzuję metody dbania o kondycję i zdrowie oczu oraz techniki usprawniania wzroku. Udzieliłem kilkudziesięciu wywiadów prasie, radiu i telewizji.

Jestem też m.in. autorem 15-odcinkowego filmu emitowanego w TV, prezentującego ćwiczenia wzroku dla dzieci. Byłem współorganizatorem pierwszej w Polsce konferencji dotyczącej profilaktyki krótkowzroczności w Ministerstwie Edukacji Narodowej w marcu 2015 roku „Wzrok a trudności szkolne – wyzwanie XXI wieku”.

Za całokształt pracy ze wzrokiem otrzymałem tytuł Edukatora nadawany przez ministra edukacji.

W 2009 roku podczas International Conference for Holistic Vision w Belgii powołałem International Committee for School Myopia Issues (Międzynarodowy Komitet ds. Krótkowzroczności Szkolnej). W skład tej grupy weszło kilkunastu trenerów widzenia z 13 krajów Europy i obu Ameryk. Celem działań komitetu było wprowadzenie do przedszkoli i szkół prostych ćwiczeń zapobiegających epidemii wad wzroku.

Zajmuję się również – poprzez Trening Widzenia – rehabilitacją zaburzeń wzroku osób słabowidzących i niewidomych.

Specjalizuję się w tworzeniu programów ćwiczeń dla grup zawodowych, w których wymagane są specyficzne umiejętności wzrokowe lub pracujących w warunkach wymagających nietypowego używania wzroku, np. w ciemnościach, przy dużych szybkościach czy jednym okiem.

Od 25 lat zajmuje się również tematem wzroku w sporcie. Nad usprawnianiem widzenia pracuję głównie z indywidualnymi zawodnikami, ale też z trenerami, psychologami sportowymi, którzy szukają możliwości poprawy percepcji wzrokowej i przez to lepszego wykorzystania innych elementów treningu sportowego i mentalnego. Pracowałem m.in. z reprezentacją Polski w piłce siatkowej mężczyzn. W sezonie 2016/17 prowadziłem treningi wzroku z 60 zawodnikami z Akademii Piłkarskiej Legii.

We współpracy z Wydziałem Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego zainicjowałem projekt badawczy dotyczącym wpływu ćwiczeń wzroku na wyniki sportowe, czego efektem jest m.in. książka Percepcja wzrokowa w grach sportowych. Podstawy teoretyczne i implikacje praktyczne pod redakcją prof. Teresy Zwierko.

Stworzyłem platformę iSeeFix, którą zawodnicy wykorzystują do samodzielnego usprawniania trzech funkcji wzrokowych niezbędnych w grach zespołowych.

Nad usprawnieniem widzenia pracuję również z pilotami i kierowcami rajdowymi.

Szkolenia i konsultacje 

Dla osób indywidualnych

Prowadzę warsztaty dla osób indywidualnych TRENING OCZU I WIDZENIA, ucząc jak poprawić swój wzrok, zatrzymać pogłębiające się wady wzroku, co zrobić, aby widzieć wyraźniej.

Dla firm

Prowadzę szkolenia dla firm OCZY I EKRAN. Celem warsztatów jest podniesienie efektywności i zwiększenie komfortu pracy z urządzeniami ekranowymi. Ich adresatami są osoby spędzające dużo czasu przy takich urządzeniach.

Dla sportowców

W Instytucie Treningu i Terapii Widzenia prowadzę zajęcia dla sportowców TRENING WZROKU W SPORCIE.

Ograniczenia w umiejętnościach wzrokowych są dla wielu sportowców zasadniczą przeszkodą w osiągnięciu lepszych wyników. Trening Wzroku® w sporcie pozwala przezwyciężyć te bariery tak, by zawodnik mógł wykorzystać cały swój potencjał w zakresie percepcji wzrokowej.

Pracowałem dla:

Misja

Celem Ośrodka Treningu i Terapii Widzenia jest upowszechnianie wiedzy i umiejętności umożliwiających dbanie o wzrok, żeby widzieć lepiej i bardziej komfortowo.

Uczymy, co zrobić, żeby każdy potrafił poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia lepiej wykorzystywać swoje oczy.

Grupy klientów, z którymi najczęściej pracujemy:

 • osoby spędzające dużo czasu przy komputerze, mające dolegliwości i trudności z utrzymaniem efektywnej pracy cały dzień
 • sportowcy
 • klienci indywidualni z różnymi problemami widzenia
 • osoby chcące brać udział w Treningu Widzenia®.

  „To wielka ulga pojąć, jak wiele nie zależy od samego oka. Cieszyć się widzeniem i rozwijać różne sposoby widzenia – była o tym mowa od początku, ale dopiero podczas ćwiczeń, zabaw i rozmów można to było poczuć, a zrozumieć – po zakończeniu i powrocie do rutynowych zajęć"

  Ewa O.

  „Czasami drobne elementy wprowadzone w życie poprawiają samopoczucie – ale najważniejsze, że nauczyłam się tak postępować, iż mogę wpływać na zmniejszenie zeza. Zarazem świadomość, że to, co się dzieje, nie jest ostateczne i z zeza można samemu powoli wychodzić, pozytywnie oddziałuje na oczy".

  A. S.

  „Dla mnie był to urOczy czas, by zaprzyjaźnić się z dwojgiem moich własnych oczu i nauczyć się tę przyjaźń pielęgnować: mniej patrzeć, lepiej patrzeć, patrzeć dalej, inaczej, ciekawiej, a czasem – po prostu – nie patrzeć!".

  Lidka T.

  „Mikołaj ma ogromną wiedzę z zakresu profilaktyki wad wzroku, a przy tym jest bardzo serdecznym i ciepłym człowiekiem, poczułam zmiany w oczach już po drugich zajęciach".

  M.