Mikołaj Markiewicz
Twórca metody Trening Widzenia®
Jestem psychologiem, trenerem widzenia. Usprawnianiem wzroku zajmuję się od początku lat 80. Stworzyłem metodę pracy ze wzrokiem – Trening Widzenia® – łączącą psychologiczne podejście rozwojowe z doświadczeniami zdobytymi przez ośrodki pracy ze wzrokiem w Europie Zachodniej i USA. W 1995 roku założyłem ośrodek zajmujący się treningiem widzenia, działający do dziś jako Instytut Treningu i Terapii Widzenia, w ramach którego prowadzę szkolenia, warsztaty i kilkudniowe obozy oraz szkolenia certyfikujące dla trenerów widzenia.
Jestem pionierem rozwijania profilaktyki krótkowzroczności w Polsce. Popularyzuję metody dbania o kondycję i zdrowie oczu oraz techniki usprawniania wzroku. Udzieliłem kilkudziesięciu wywiadów prasie, radiu i telewizji.
Jestem też m.in. autorem 15-odcinkowego filmu emitowanego w TV, prezentującego ćwiczenia wzroku dla dzieci. Byłem współorganizatorem pierwszej w Polsce konferencji dotyczącej profilaktyki krótkowzroczności w Ministerstwie Edukacji Narodowej w marcu 2015 roku „Wzrok a trudności szkolne – wyzwanie XXI wieku”.
Za całokształt pracy ze wzrokiem otrzymałem tytuł Edukatora nadawany przez ministra edukacji.
W 2009 roku podczas International Conference for Holistic Vision w Belgii powołałem International Committee for School Myopia Issues (Międzynarodowy Komitet ds. Krótkowzroczności Szkolnej). W skład tej grupy weszło kilkunastu trenerów widzenia z 13 krajów Europy i obu Ameryk. Celem działań komitetu było wprowadzenie do przedszkoli i szkół prostych ćwiczeń zapobiegających epidemii wad wzroku.
Zajmuję się również – poprzez Trening Widzenia – rehabilitacją zaburzeń wzroku osób słabowidzących i niewidomych.
Specjalizuję się w tworzeniu programów ćwiczeń dla grup zawodowych, w których wymagane są specyficzne umiejętności wzrokowe lub pracujących w warunkach wymagających nietypowego używania wzroku, np. w ciemnościach, przy dużych szybkościach czy jednym okiem.
Od 25 lat zajmuje się również tematem wzroku w sporcie. Nad usprawnianiem widzenia pracuję głównie z indywidualnymi zawodnikami, ale też z trenerami, psychologami sportowymi, którzy szukają możliwości poprawy percepcji wzrokowej i przez to lepszego wykorzystania innych elementów treningu sportowego i mentalnego. Pracowałem m.in. z reprezentacją Polski w piłce siatkowej mężczyzn. W sezonie 2016/17 prowadziłem treningi wzroku z 60 zawodnikami z Akademii Piłkarskiej Legii.
We współpracy z Wydziałem Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego zainicjowałem projekt badawczy dotyczącym wpływu ćwiczeń wzroku na wyniki sportowe, czego efektem jest m.in. książka Percepcja wzrokowa w grach sportowych. Podstawy teoretyczne i implikacje praktyczne pod redakcją prof. Teresy Zwierko.
Stworzyłem platformę iSeeFix, którą zawodnicy wykorzystują do samodzielnego usprawniania trzech funkcji wzrokowych niezbędnych w grach zespołowych.
Nad usprawnieniem widzenia pracuję również z pilotami i kierowcami rajdowymi.
Szkolenia i konsultacje
Dla osób indywidualnych
Prowadzę warsztaty dla osób indywidualnych TRENING OCZU I WIDZENIA, ucząc jak poprawić swój wzrok, zatrzymać pogłębiające się wady wzroku, co zrobić, aby widzieć wyraźniej.
Dla firm
Prowadzę szkolenia dla firm OCZY I EKRAN. Celem warsztatów jest podniesienie efektywności i zwiększenie komfortu pracy z urządzeniami ekranowymi. Ich adresatami są osoby spędzające dużo czasu przy takich urządzeniach.
Dla sportowców
W Instytucie Treningu i Terapii Widzenia prowadzę zajęcia dla sportowców TRENING WZROKU W SPORCIE.
Ograniczenia w umiejętnościach wzrokowych są dla wielu sportowców zasadniczą przeszkodą w osiągnięciu lepszych wyników. Trening Wzroku® w sporcie pozwala przezwyciężyć te bariery tak, by zawodnik mógł wykorzystać cały swój potencjał w zakresie percepcji wzrokowej.
Misja
Celem Ośrodka Treningu i Terapii Widzenia jest upowszechnianie wiedzy i umiejętności umożliwiających dbanie o wzrok, żeby widzieć lepiej i bardziej komfortowo.
Uczymy, co zrobić, żeby każdy potrafił poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia lepiej wykorzystywać swoje oczy.
Grupy klientów, z którymi najczęściej pracujemy:
- osoby spędzające dużo czasu przy komputerze, mające dolegliwości i trudności z utrzymaniem efektywnej pracy cały dzień
- sportowcy
- klienci indywidualni z różnymi problemami widzenia
- osoby chcące brać udział w Treningu Widzenia®.