Mikołaj Markiewicz
Mikołaj Markiewicz

Twórca metody Trening Widzenia®, psycholog, trener i terapeuta wzroku. Usprawnianiem widzenia zajmuje się od ponad 35 lat. Pracuje w Polsce, Europie Zachodniej i w USA..

więcej...
Subskrypcja newslettera

Test wzroku

10 najczęstszych pytań

Metoda Treningu Widzenia » 10 najczęstszych pytań

10 najczęściej zadawanych pytań o Trening Widzenia®

 1. Co to jest Trening Widzenia®?
  Jest to prosta metoda pozwalająca zadbać o swoje oczy i poprawić wzrok. Pozwala powstrzymać pogłębianie wady wzroku i może zapobiec krótkowzroczności. Jej sednem jest to, co każdy z nas może zrobić dla swoich oczu. A możemy bardzo dużo. Wielu osobom pomoże kilka ćwiczeń i nauczenie się, jak zregenerować oczy po pracy. Są też sytuacje, kiedy trzeba opracować specjalistyczny program ćwiczeń dla danej osoby czy grupy osób. W zależności od problemu i wyzwań stojących przed daną osobą, mogą to być mogą to być bardzo specyficzne techniki. Jest tak np. w przypadku sportowców, pilotów czy ludzi pracujących po ciemku, jednym okiem, muszących w skupieniu patrzeć długie godziny i wielu innych przypadkach. Trening Widzenia® to metoda opatentowana i zastrzeżona przez jej twórcę Mikołaja Markiewicza.

 2. Czy Trening Widzenia® sprawi, że już nigdy nie będę musiał nosić okularów?
  Raczej nie, to bardzo rzadki efekt. Na pewno jednak może pomóc zahamować rozwój wady wzroku. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom oczy będą częściej odpoczywać, nie będą aż tak zmęczone, a co najważniejsze, Ty sam nauczysz się rozpoznawać moment, w którym trzeba im dać odpocząć. Wzrost samoświadomości przełoży się na to, że zmienisz stare, niezdrowe nawyki na nowe i lepsze dla Twoich oczu.

 3. Czy Trening Widzenia® jest odpowiedni dla dzieci?
  Nawet bardzo, pod warunkiem jednak, że najpierw przeszkoleni zostaną rodzice i nauczyciele. Dzięki ćwiczeniom Treningu Widzenia® dzieci mogą uzyskać bardzo wiele. Nie tylko poprawi się ich jakość widzenia, ale także koncentracja, umiejętność uczenia się, zapamiętywania. Może nawet poprawić się ich zachowanie. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile społecznie nieakceptowalnych zachowań szkolnych czy w grupie rówieśniczej – na przykład agresja – wynika z dyskomfortu widzenia. Dzieci, które gorzej widzą, nie są mniej zdolne czy inteligentne. Pozbawione są jednak ważnego narzędzia. Jeśli pomożemy im w tym, ich wyniki w nauce poprawią się, a one same staną się spokojniejsze i bardziej świadome swoich możliwości.
  Zauważmy, że coraz więcej uczniów ma trudności w szkole z powodu zbyt długiego przebywania przed ekranem (gry komputerowe). Są to trudności nie tylko edukacyjne, ale także społeczne.

 4. Dlaczego warto uczyć się ćwiczeń Trening Widzenia® z odpowiednio przeszkolonym terapeutą?
  Ponieważ masz pewność jakości tych zajęć. Terapeuta Treningu Widzenia® ma odpowiednie doświadczenie, rozumie mechanizmy i procesy zachodzące w oku oraz podczas patrzenia. Potrafi zdiagnozować problem i zastosować odpowiednie działanie.

 5. Czy Trening Widzenia® pomoże mi lepiej i wydajniej pracować?
  To oczywiście zależy od stanu twoich oczu i pracy jaką wykonujesz. TW® może ogromnie pomóc w jakości i efektach pracy - jeśli spędzasz wiele czasu z ekranem (każdym). Patrzenie na bliską płaską, nieruchomą płaszczyznę jest dla oczu nienaturalne, niezgodne z ich fizjologią i przez to ogromnie męczącą.
  Ćwiczenia, których nauczysz się podczas Treningu Widzenia® przeciwdziałają temu, pozwolą Ci pracować w większym skupieniu, z lepszą koncentracją, a co za tym idzie – osiągniesz lepsze rezultaty. W dodatku wykonywane zadania przestaną być cierpieniem. Nauczysz się relaksować, a Twoje oczy chętniej podejmą wyzwania, gdy będą wypoczęte.

 6. Czy Trening Widzenia® pomoże mi w nauce?
  Oczywiście. Wypoczęte oczy przeniosą więcej informacji do mózgu, a co za tym idzie, poprawi się jakość Twojej koncentracji i zapamiętywania. Dzięki temu osiągniesz lepsze wyniki w szkole, na studiach, podczas egzaminów, w czasie szkoleń w pracy.

 7. Czy jeśli jestem sportowcem, to czy Trening Widzenia® przyda mi się podczas treningów?
  Sukcesy w uprawianiu niemal każdej dziedziny sportu zależą od jakości naszego widzenia. Jest kilkadziesiąt umiejętności wzrokowych warunkujących optymalne widzenie. Sportowcom bardzo przydaje się np. widzenie peryferyjne, ale także ocena odległości oraz precyzja postrzegania. Szczególnie ważne jest to podczas uprawiania gier zespołowych, takich jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna. Sportowiec musi dobrze oceniać odległość, a to jest umiejętność, którą można ćwiczyć, choć jest to trudne. Innym aspektem widzenia, który trzeba wytrenować, jest szybkość i precyzja ruchów oczu. Trzeba pamiętać, że każdym okiem porusza 6 mięśni. Skoro ćwiczymy mięśnie całego ciała, warto też odpowiednio traktować te, które pracują w oczach i dla nich.

  Jeśli jesteś trenerem bądź nauczycielem wychowania fizycznego radzimy Ci sięgnąć do książki “Percepcja wzrokowa w grach sportowych, podstawy teoretyczne i implikacje praktyczne” Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego 2016.

 8. Jak Trening Widzenia® pomoże mi podczas pracy przy komputerze?
  Praca z ekranem jest szczególnie ciężka i męcząca dla oczu. Trening Widzenia pomoże Ci w tej pracy, ponieważ nauczysz się, jak zachować higienę wzroku. Da Ci metody, aby oczy mogły odpocząć, także podczas pracy biurowej. Zachęci Cię do zmian, które Twoje patrzenie uczynią przyjemniejszym, lepszym, a pracę przy komputerze optymalną i przyjazną dla wzroku.

 9. Jakie będę miał korzyści z warsztatów Trening Widzenia®?
  Tych korzyści jest bardzo wiele. Przede wszystkim jest to powstrzymanie pogłębiania lub czasem nawet zmniejszenie wady wzroku. Będziesz patrzył łatwiej, zniknie też uczucie napięcia i zmęczenia w oczach. Z pewnością zauważysz, że łatwiej i dłużej możesz pracować z komputerem. Pamiętaj jednak o tym, że poprawa w dużej mierze zależy od Ciebie. Musisz regularnie ćwiczyć. To podstawa sukcesu.

 10. Czy Trening Widzenia® zniechęca do czytania?
  Wręcz przeciwnie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom relaksacyjnym oczu, przerwom i umiejętności zauważenia, kiedy oczy są zmęczone, czynią je przyjemniejszym i wspomagają także czytanie ze zrozumieniem, co jest korzystne zwłaszcza dla uczniów i studentów.

 11. Czy Trening Widzenia® może mieć wpływ na moje ogólne samopoczucie?
  Zdecydowanie tak. Tak dzieje się zawsze wtedy, gdy dbasz o siebie i swoje zdrowie. Gdy zmieniasz niezdrowe nawyki, gdy uczysz się żyć bez niepotrzebnych stresów. Najlepiej jednak oddać głos uczestnikom. Przeczytaj relacje i opinie o Treningu Oczu i Widzenia na stronie: