Instytut  Treningu

i Terapii Widzenia

Treningiem Widzenia zajmujemy się do początku lat 80., natomiast pod nazwą Instytut Treningu i Terapii Widzenia działamy od 26 września 2016 roku.

Instytut jest miejscem treningów, warsztatów, spotkań dedykowanych zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom, organizacjom i grupom zawodowym.

W Instytucie Treningu i Terapii Widzenia  – oprócz działalności terapeutycznej – zajmujemy się także działalnością edukacyjną.

W ramach działalności edukacyjnej prowadzimy:

  • wykłady
  • konferencje zarówno w Polsce, jak i za granicą. np. dla Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej, wyższych uczelni, MEN.
  • prezentacje
  • spotkania
  • warsztaty
  • konsultacje
  • inne, indywidualne formy wsparcia

Instytut Treningu i Terapii Widzenia współpracuje z terapeutami i uczelniami.

Przez te lata współpracowaliśmy z wieloma ekspertami i specjalistami zajmującymi  się problematyką terapii widzenia:

Uschi Ostemeier – Sitkowski–  to jedna z najbardziej znanych niemieckich terapeutek widzenia z którą pracujemy od początku lat 90. Jest ona autorką szeregu książek z których część wydana jest też po polsku.

Marianne Wiendl z Niemiec – autorka książek dotyczących pracy ze wzrokiem

Sylvia Lakeland – jedna z najbardziej znanych terapeutek na świecie, z którą zrealizowaliśmy kilka projektów. Mieszka  w Brazylii i Portugalii. Sylvia, po 10 latach tracenia wzroku odzyskała go dzięki Treningowi Widzenia i obecnie pracuje z setkami klientów na całym świecie. 

Amelia Salvador z Hiszpanii – okulistka, jest inicjatorem wykształcenia i certyfikowania niemal 60 terapeutów widzenia w Hiszpanii w ramach Educadores Visuales Miembros de VEA. Instytut  brał udział w szkoleniu połowy z nich.

Z polskich terapeutów współpracowaliśmy min. z Marią Rudzińską-Grażyńską, inicjatorka pracy ze wzrokiem w Polsce.

Od kilkudziesięciu lat współpracujemy z Iwoną Wojciechowska, Mają Niernsee, Teresą Cichecką.

 Obecnie współpracujemy z Akademią Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy. W 2017 roku mieliśmy też wykłady na Uniwersytecie Warszawskim oraz dla studentów pedagogiki Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Instytut zajmuje się również treningiem i pracą ze sportowcami dla których efektywność  widzenia może być czynnikiem determinującym osiągnięcia.

Instytut Treningu i Terapii Widzenia to miejsce, w którym staramy się wpływać na zrozumienie, czym jest praca ze wzrokiem na świecie, jakie ma znaczenie dla edukacji przyszłych pokoleń. Stosujemy podejście profilaktyczne oraz, używając własnych, wypracowanych metod, uczymy tego, jak skutecznie dbać o wzrok i widzenie.

„To wielka ulga pojąć, jak wiele nie zależy od samego oka. Cieszyć się widzeniem i rozwijać różne sposoby widzenia – była o tym mowa od początku, ale dopiero podczas ćwiczeń, zabaw i rozmów można to było poczuć, a zrozumieć – po zakończeniu i powrocie do rutynowych zajęć"

Ewa O.

„Czasami drobne elementy wprowadzone w życie poprawiają samopoczucie – ale najważniejsze, że nauczyłam się tak postępować, iż mogę wpływać na zmniejszenie zeza. Zarazem świadomość, że to, co się dzieje, nie jest ostateczne i z zeza można samemu powoli wychodzić, pozytywnie oddziałuje na oczy".

A. S.

„Dla mnie był to urOczy czas, by zaprzyjaźnić się z dwojgiem moich własnych oczu i nauczyć się tę przyjaźń pielęgnować: mniej patrzeć, lepiej patrzeć, patrzeć dalej, inaczej, ciekawiej, a czasem – po prostu – nie patrzeć!".

Lidka T.

„Mikołaj ma ogromną wiedzę z zakresu profilaktyki wad wzroku, a przy tym jest bardzo serdecznym i ciepłym człowiekiem, poczułam zmiany w oczach już po drugich zajęciach".

M.