1. Czy po kilku godzinach pracy z ekranem czujesz jakieś dolegliwości w oczach?
2. Czy wieczorem masz wypoczęte oczy? Czy czujesz ich zmęczenie, ból, napięcie, suchość, pieczenie itp.?
3. Zasłoń zamknięte oczy dłońmi. Czy pod powiekami widzisz głęboką czerń. czy jest tam raczej szaro, pojawia się jakaś barwa lub ruch?
4. Zrób 6 ruchów oczami w dół i w górę. Potem 6 ruchów na boki. Zrób po 6 kolejnych ruchów po skosach: w prawo w górę i lewo w dół, i w lewo w gorę i prawo w dół. Czy masz wrażenie, że jest to dla ciebie trudne, męczące?
5. Kształt znaku nieskończoności. Spójrz na powyższy rysunek.
Zacznij wodzić oczami:
– zaczynając od punktu środkowego – najpierw w lewo w górę wzdłuż długości całej linii,
– potem jeszcze raz zaczynając od środka – ale w lewo w dół
Który ruch jest dla Ciebie łatwiejszy/przyjemniejszy?
6. Czy często potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych w Polsce? Czy potrzebujesz ich częściej niż inni?
7. Czy po ciemku widzisz zdecydowanie gorzej, np. przy prowadzeniu samochodu? Czy masz wrażenie, że jest to dla Ciebie trudniejsze niż dla większości ludzi?
8. Ptaszek w klatce. Czy oglądając ten rysunek, potrafisz tak popatrzeć, żeby ptak wleciał do klatki, czyli uzyskać w środku obraz składający się z obu elementów naraz?
9. Czy zdarza ci się, że po długiej lub męczącej pracy z ekranem, gdy przenosisz wzrok daleko, trudno jest ci złapać ostrość oddalonych obiektów?
10. Czy po pracy z komputerem lub w innych sytuacjach wymagających skupienia wzroku (prowadzenie samochodu, zadania manualne wymagające precyzji) miewasz uczucie suchych oczu?
11. Czy jest znacząca różnica w tym, jak widzisz prawym i lewym okiem?
12. Czy czujesz się komfortowo w ruchliwym otoczeniu, kiedy wokół ciebie mnóstwo się dzieje? Np. w centrum handlowym, na stacji, w tłumie ludzi? Czy męczy cię to, rozprasza, utrudnia wykonanie czynności, którą robisz?