TO OD NAS ZALEŻY JAK WIDZIMY OTACZAJĄCY ŚWIAT
Trening Widzenia® to metoda pracy oparta na zrozumieniu, że widzenie jest umiejętnością, którą od urodzenia rozwija się i doskonali. Uczymy się używać oczu, tak jak uczymy się chodzić czy mówić w obcym języku. Dla rozumienia fenomenu widzenia ma to zasadnicze konsekwencje i umożliwia usprawnianie.
Metoda umożliwiająca poprawę wzroku za pomocą ćwiczeń i zmiany nawyków używania oczu. Pomaga przezwyciężyć wiele różnorodnych problemów i dolegliwości, poprawić szereg umiejętności wzrokowych niezbędnych do działania w specyficznych warunkach.
W wielu przypadkach pomaga trochę poprawić ostrość widzenia, m.in. dlatego, że część problemów z ostrością ma źródło w zmęczeniu oczu, któremu dosyć łatwo przeciwdziałać.
Istotą Treningu Widzenia® jest zmiana nawyków używania oczu. Poprawa widzenia jest trwała, nie trzeba regularnie wykonywać ćwiczeń. Ćwiczenia potrzebne są w pierwszych tygodniach pracy ze wzrokiem, są też pomocą w sytuacjach stresowych i powodujących zmęczenie i napięcie oczu.
Instytut Treningu i Terapii Widzenia
Przez ostatnie 40 lat pracy Instytut Treningu i Terapii Widzenia (wcześniej pod innymi nazwami) działał w wielu obszarach. Pracowaliśmy z różnymi klientami, ale też prowadziliśmy działalność popularyzatorską, przez wiele lat pionierską w tej dziedzinie.
Mikołaj Markiewicz i współpracownicy Instytutu (np. Maria Rudzińska-Grażyńska) na początku lat 80. byli pierwszymi osobami w Polsce mówiącymi o tym, że samemu można dbać o swoje oczy.
Na początku lat 90. telewizja zrealizowała 15 odcinków filmu „Sokoli wzrok” o pracy Mikołaja Markiewicza ze wzrokiem dzieci. Jego emisję wielokrotnie powtarzano. Współpracownicy Instytutu brali udział w dziesiątkach audycji radowych, telewizyjnych, udzielili kilkudziesięciu wywiadów prasie.
Od początku lat 90. zapraszaliśmy do Polski wielu najlepszych specjalistów m.in. Uschi Ostermeier, Roberto Kaplana, Sylvię Lakeland, Marianne Wiendl. Prowadzili oni zajęcia dla klientów, występowali na konferencjach, wykładali na wyższych uczelniach.
Współpracownicy Instytutu przez wiele lat prowadzili szkolenia w Centrum Metodycznym Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (realizującego politykę Ministerstwa Edukacji w zakresie dokształcania specjalistów związanych z edukacją). Brali również udział i organizowali konferencje poświęcone ochronie i usprawnianiu wzroku uczniów, np.
w marcu 2015 roku w MEN odbyła się konferencja „Wzrok a trudności szkolne – wyzwanie XXI wieku”.




Mikołaj Markiewicz
Psycholog i pionier treningu widzenia w Polsce, który od ponad 40 lat zajmuje się usprawnianiem percepcji wzrokowej. Od początku lat 80. bada i rozwija metody poprawy widzenia.
Jest założycielem i liderem Instytutu Treningu i Terapii Widzenia, gdzie stworzył i rozwija metodę Trening Widzenia®. Wspólnie z Mateuszem Andrzejewskim opracował platformę iSeeFix, wykorzystywaną zarówno przez indywidualnych zawodników, jak i Akademię Piłkarską Legii Warszawa.
Współpracowaliśmy z:
Współpraca z wieloma firmami i organizacjami jest dla nas powodem do radości i inspiracji.










A także:
Oriflame, WCIES, Credit Aricole, Strabag, Wartsila, Energa, Interrisk, MAN Starachowice, Millennium, NFZ, PZU, Sapiens, Skanska, Tate & Lyle, TPA, PKO PTE, Orlen, Carrefour, Lu Polska, Fortum Power and Heat Polska, Ambasada Australii.
„To wielka ulga pojąć, jak wiele nie zależy od samego oka. Cieszyć się widzeniem i rozwijać różne sposoby widzenia – była o tym mowa od początku, ale dopiero podczas ćwiczeń, zabaw i rozmów można to było poczuć, a zrozumieć – po zakończeniu i powrocie do rutynowych zajęć”
„Czasami drobne elementy wprowadzone w życie poprawiają samopoczucie – ale najważniejsze, że nauczyłam się tak postępować, iż mogę wpływać na zmniejszenie zeza. Zarazem świadomość, że to, co się dzieje, nie jest ostateczne i z zeza można samemu powoli wychodzić, pozytywnie oddziałuje na oczy”.
„Dla mnie był to urOczy czas, by zaprzyjaźnić się z dwojgiem moich własnych oczu i nauczyć się tę przyjaźń pielęgnować: mniej patrzeć, lepiej patrzeć, patrzeć dalej, inaczej, ciekawiej, a czasem – po prostu – nie patrzeć!”.
„Mikołaj ma ogromną wiedzę z zakresu profilaktyki wad wzroku, a przy tym jest bardzo serdecznym i ciepłym człowiekiem, poczułam zmiany w oczach już po drugich zajęciach”.