Co możesz robić na co dzień, żeby mieć zdrowe oczy? Oto siedem kroków, które pomogą Ci zadbać o swoje oczy!

Chcesz mieć dobry wzrok – ćwicz regularnie

Twoje oczy potrzebują tlenu, aby były zdrowe.

Siatkówka to niezwykła cześć oka, która w rzeczywistości jest przedłużeniem tkanki mózgowej. Tak samo jak nasz mózg, do prawidłowego działania potrzebuje dużo tlenu.

Elementy optyczne poza siatkówką nie mają ukrwienia. Aby regularnie dostarczać tlen do oczu, musi nastąpić osmoza. 

Wystarczy ćwiczyć kilka minut dziennie. Polecane są takie ćwiczenia, przy których czujesz, że szybko bije Ci serce. 

Wybierz ćwiczenia zgodne z Twoimi możliwościami. Dla osoby młodej może to być szybkie wchodzenie po schodach, a dla starszej – kilkakrotne wstanie z krzesła.

Wybierz aerobik, zumbę, jazdę konną lub to, co sprawia Ci największa radość.

Zadbaj o swoją rogówkę.

Jeśli Twoje oczy są zaczerwienione, przekrwione lub czujesz pieczenie bądź swędzenie oczu, odczuwasz ból i masz uczucie piasku w oczach, może to wynikać z wysuszenia rogówki – przezroczystej warstwy pokrywającej przednią część oka. 

To ona kontaktuje się ze światem zewnętrznym i wysycha. 

Rozwiązaniem i ulgą dla oczu są ciepłe okłady ze świetlika. Przygotuj z niego napar, nasącz naparem waciki kosmetyczne i ciepłe połóż na zamkniętych powiekach.

Połóż się wygodnie i wypoczywaj. Możesz włączyć ulubioną muzykę/medytację. 

Należy pić dużo płynów, zwłaszcza wody i świeżo wyciskanych soków z warzyw i owoców.

Podstawową jednak radą jest zwiększenie liczby mrugnięć. W tym przypadku powiedzenie, że przewracanie oczami i mruganie jest nie na miejscu, przestaje mieć rację bytu.

Informacje mają charakter terapeutyczny, porozmawiaj z okulistą o przyczynach Twoich dolegliwości.

Przeciwutleniacze w kolorowych warzywach

Wspominaliśmy wcześniej, jak ważne jest jedzenie kolorowych warzyw i owoców. Dziś dowiesz się, jakie przeciwutleniacze są ważne dla oczu i gdzie je znajdziesz.

Luteina i zeaksantyna – to dwa wyjątkowe antyoksydanty, które mają bezcenny wpływ na wzrok. Zawierają je: sałata rzymska, jarmuż, szpinak, brokuły, rzepa, kapusta warzywna, cukinia, kukurydza, brukselka, groszek zielony i jajka.

Witamina C zawarta w: pomidorach, brokułach, szpinaku, grejpfrutach i pomarańczach, czerwonych jagodach, kiwi, czerwonej i zielonej papryce

Witamina E, której duże ilości mają: oleje roślinne, orzechy, zielone warzywa liściaste, bataty, awokado, kiełki pszenicy i produkty pełnoziarniste.

Witamina A i beta-karoten zawarte w: marchwi, batatach, kabaczkach, zielonych warzywach liściastych i jajkach

Nienasycone kwasy tłuszczowe, których źródła stanowią: łosoś, sardynki, siemię lniane, soja, orzechy.

Cynk zawarty: w orzechach, fasoli, produktach sojowych, mleku i innych produktach mlecznych, produktach pełnoziarnistych i wzbogaconych płatkach śniadaniowych, owocach morza i drobiu.

Rzuć palenie!

Palenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia Twoich oczu. W skrajnych przypadkach może wręcz prowadzić do utraty wzroku. Inne używki mają mniejsze znaczenie, ale palenie jest dla oczu wyjątkowo destrukcyjne. Jeśli masz problemy z widzeniem, zrób wszystko, żeby rzucić palenie.

Wiesz już, że palenie powoduje choroby serca i raka płuc, czy jednak zdajesz sobie sprawę, że może prowadzić do utraty wzroku? Badania pokazują, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, jaskry i zespołu suchego oka.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Palacze są kilka razy bardziej narażeni na pogłębianie zwyrodnienia plamki żółtej niż osoby niepalące. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób starszych. 

Zaćma

Nałogowi palacze są nawet trzykrotnie bardziej narażeni na zaćmę niż niepalący.

Jaskra

Istnieje silny związek między paleniem a wysokim ciśnieniem krwi, zaćmą i cukrzycą, z których wszystkie są czynnikami ryzyka jaskry.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka częściej dotyka palaczy niż osób niepalących 

Alkohol spożywaj z umiarem!

Nadmierne picie alkoholu może wpłynąć na pogorszenie Twojego wzroku.

Alkohol osłabia mięśnie oczu, spowalnia komunikację między oczami a mózgiem, osłabia współpracę prawego i lewego oka . Może to powodować podwójne widzenie, przedłużyć czas reakcji źrenic i osłabaić zdolność widzenia odcieni kolorów. 

Nieestetyczny wygląd. Przekrwione oczy to jedna z najczęstszych cech fizycznych osoby intensywnie pijącej. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne oczu i nadają im czerwonawy kolor.

Ostry ból. Alkohol może wywoływać nadwrażliwość na światło i powodować migrenowe bóle głowy.

Alkohol można spożywać z umiarem bez żadnych negatywnych skutków dla wzroku. Najzdrowsze dla ciała i oczu jest rezerwowanie picia alkoholu na specjalne okazje, święta i uroczystości.

Zadbaj o zdrowy sen!

Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Chociaż żyjemy w szybko zmieniającym się świecie, w którym odpoczynek nie zawsze jest priorytetem, jest on niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie pozwól, aby Twój wzrok cierpiał, gdy możesz podjąć proste środki ostrożności, aby go chronić. Odpoczywaj zatem dobrze w nocy i czerp korzyści ze zdrowych oczu i optymalnego widzenia!

Oczy odbierając ogromną liczbę bodźców ze świata zewnętrznego, odpoczywają między innymi, kiedy śpimy. Przeciążenie oczu odczuwamy pod postacią różnorodnych dolegliwości, a też jako ogólne zmęczenie, brak koncentracji, irytację lub ból głowy.

Kiedy odpoczywasz wystarczająco długo, ciało ma czas na regenerację Twoich oczu, co prowadzi do polepszenia ostrości wzroku, lepszego nawilżenia oczu oraz zdrowszych nerwów i tkanek w oczach i wokół nich.

Kiedy nie jesteś dobrze wypoczęty, możesz zauważyć, że budzisz się z opuchniętą skórą pod oczami, a nawet z cieniami. Chociaż nie jest to poważny powód do niepokoju, sprawia że wyglądasz na zmęczonego.

Kiedy masz mało snu, możesz odczuwać skurcze i tiki w ciągu dnia. Chociaż bardziej to irytuje niż oznacza poważny stan zdrowia, może utrudniać czytanie, wykonywanie swojej pracy, a nawet bezpieczne prowadzenie pojazdów.

Ludzie, którzy doświadczają braku snu, mogą po przebudzeniu mieć suche, swędzące, przekrwione oczy. Zjawisko to nazywane jest zespołem suchego oka.

Możliwe, że unikniesz suchych oczu w ciągu dnia, jeśli śpisz co najmniej 7 godzin.

Spróbuj wypić filiżankę herbaty rumiankowej przed snem, aby się zrelaksować. Poczytaj książkę, to może pomóc szybciej zasnąć! Wyeliminuj cukry i kofeinę z diety na kilka godzin przed snem.

Używaj okularów przeciwsłonecznych z filtrem (UV)

Jakie mają naprawdę działanie dla Twoich oczu okulary przeciwsłoneczne?

To nie tylko stylowy dodatek, ale też klucz do dobrego zdrowia Twoich oczu.

Najważniejszą zaletą noszenia okularów przeciwsłonecznych jest to, że chronią oczy przed światłem ultrafioletowym (UV), które może mieć szkodliwy wpływ na powiekę, rogówkę, soczewkę i siatkówkę.

Czy okulary przeciwsłoneczne nosisz tylko w słoneczne letnie dni? Zimą na nartach są równie wskazane.

Śnieg może też odbijać światło słoneczne, więc jeśli tej zimy wybierasz się na stoki narciarskie, nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych. Ochrona oczu jest też szczególnie ważna, jeśli znajdujesz się na wodzie lub w jej pobliżu. Otrzymujesz wtedy nie tylko bezpośrednią ekspozycję na słońce, ale także światło odbite od wody.

Okulary przeciwsłoneczne pomagają również chronić delikatną skórę wokół oczu przed starzeniem, ponieważ skóra powiek ma najcieńszą warstwę i jest bardziej narażona na uszkodzenia słoneczne.

Ogranicz czas przed ekranem

Przyjrzyj się temu, jak długo codziennie patrzysz na ekran komputera, tabletu, smartfona i zastanów się, czy możesz zmniejszyć ilość tego czasu. Kiedy tylko jest to możliwe, unikaj ekranów.

Nie traktuj jako prawdziwego relaksu gier komputerowych, surfowania w mediach społecznościowych czy oglądania filmów. To bardzo obciąża Twój wzrok.

Najczęściej spotykane objawy zmęczeniowe to: 

– pieczenie, swędzenie, „piasek w oczach”

– suche oczy lub łzawienie

– bóle oczu i głowy

– zaczerwienienie oczu, popękane naczynka krwionośne 

– trudności ze złapaniem ostrości w bliży lub przy patrzeniu daleko

– podwójne widzenie, zamglenie

– zmniejszenie efektywności pracy, trudność ze skupieniem się.