Dużo pracujesz? Często siedzisz przed ekranem komputera ponad 8 godzin?

Zobacz, jak zadbać o oczy!

Dobry widok

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze w pracy, zastanów się, jak jest ustawione Twoje biurko. Czy masz szansę od czasu do czasu patrzeć daleko i szeroko? Czy masz niedaleko okno? Czy możesz postawić biurko naprzeciwko okna? Jeśli tak, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Jeśli jednak pracujesz daleko od okna, możesz powiesić na ścianie plakat, obraz, a nawet mały obrazek, na który będziesz patrzeć i dzięki temu odrywać wzrok od ekranu. Wybierz taki, który sprawi ci przyjemność, np. przedstawiający krajobraz, góry, morze, lasy, piękną architekturę. Ten obraz ma sprawiać twoim oczom przyjemność.

Otocz się zielenią 

Od dawna wiadomo, że ludzie, przebywający wśród żywej zieleni czują się lepiej, są mniej podatni na stres, którego wiele jest w pracy. Otocz się więc roślinami, tego nigdy za wiele, także w biurze. Jeśli tylko możesz, postaw na swoim biurku doniczkę z rośliną. Może to być nawet sukulent. Niech nie martwią cię kolce, najważniejsze, że masz do czynienia z żywą i zieloną istotą. Dbaj o nią i często na nią zerkaj.

Zadbaj o kolory 

Sprawdź, jakie kolory działają na ciebie najlepiej. Może to błękit? Może ciepłe żółcie? Może wolisz bardziej stonowane piaskowe, pustynne barwy? Jeśli możesz, spraw, żeby na taki kolor były pomalowane ściany twojego biura albo – jeśli nie jest to możliwe – otocz się przedmiotami w tym kolorze. Niech teczki, segregatory, długopisy, kubeczki na spinacze dostarczają ci także wrażeń estetycznych. To będzie dobre dla oczu, a też wpłynie na efektywność twojej pracy. Im więcej wokół tego, co ci się podoba, tym będziesz miał lepszą atmosferę do pracy.

Zadzwoń, zamiast pisać maile

Na pewno masz wiele spraw do załatwienia każdego dnia. Spróbuj zamiast pisać kolejnego maila i znów wytężać wzrok przy ekranie – zadzwonić po prostu do kogoś i w ten sposób ustalić ważne sprawy. Wykorzystaj to dla dobra swoich oczu. Jeśli dzwonisz w jakiejś sprawie, wstań, podejdź do okna i popatrz na otaczający cię krajobraz. Jeżeli to możliwe, to dzwoniąc i załatwiając sprawę, wyjdź na taras, balkon, na świeże powietrze. Nie zaszkodzi to transakcji, nikt nie zarzuci ci, że się lenisz, a bardzo pomoże to twoim oczom.

Rób przerwy

Tak jak pauza w muzyce podkreśla dźwięk, tak przerwy powinny podkreślać intensywność twojej pracy. Czy wiesz, że osoby, które potrafią odpoczywać, pracują dużo lepiej, dokładniej i efektywniej niż te, które wysilają się przez cały czas? Pracoholizm nie popłaca. Możesz to sprawdzić. Popracuj dwie godziny bez żadnej przerwy, a następnego dnia tyle samo czasu, ale zrób sobie 5 minut przerwy (w tym czasie nie patrz w żaden ekran, nawet telefonu – to nie odpoczynek! Idź raczej zrobić sobie herbatę do kuchni czy pokoju socjalnego, przejdź się po korytarzu biura lub – jeśli masz do tego przestrzeń – zrób kilka prostych ćwiczeń rozciągających, miarowo i głęboko oddychając. Zauważ, jak ci się potem pracuje. Próbuj robić tak codziennie, a na pewno nie pożałujesz!