Spędzasz wiele godzin przed ekranem? Czujesz, że Twój wzrok pogarsza się?

Mamy dla Ciebie 5 zasad, które pomogą Ci zadbać o oczy podczas pracy z ekranem!

Rozwijaj samoświadomość kondycji oczu i jakości widzenia 

To jest podstawowa i kluczowa umiejętność w dbaniu o oczy. Jeśli nie wiesz, że Twoje oczy są zmęczone, obolałe, mają dosyć pracy – zamęczysz je, traktując jak sprzęt, przyrząd, soczewkę w lornetce albo w aparacie fotograficznym. Oczy są jednym z najwrażliwszych i najdelikatniejszych organów w naszym ciele. Trzeba je chronić, by cieszyć się nimi w komforcie przez lata. Zadaj więc sobie pytania:

 • jak czują się moje oczy, kiedy są zmęczone – może pieką, może odczuwasz ich suchość, ciężar, masz „piasek pod powiekami”?
 • co mogę zrobić, aby oczy odpoczęły – może zamknąć je na chwilę, zrobić przerwę, delikatnie pomasować powieki, pomrugać, poziewać, żeby nawilżyć je łzami?

  Ograniczaj czas przed ekranem 

  Przyjrzyj się temu, jak długo codziennie patrzysz na ekran komputera, tabletu, telefonu i zastanów się, czy możesz zmniejszyć ilość tego czasu. Kiedy tylko jest to możliwe, unikaj ekranów. Nie traktuj jako prawdziwego relaksu gier komputerowych, surfowania w mediach społecznościowych czy oglądania filmów. To bardzo obciąża Twój wzrok.

   

  Rób przerwy 

  Wyrób sobie dobre nawyki. Przerwy w pracy przed ekranem są niezbędne – na każdą godzinę powinno przypadać co najmniej 5-10 minut odpoczynku. W tym czasie zamykaj oczy albo patrz w dal, za okno, wstań od biurka, wykonaj parę ćwiczeń rozciągających. Warto wyjść na te kilka minut na zewnątrz. W sumie, jeśli 8 godzin dziennie jesteś przed ekranem, to co najmniej godzinę dobrze byłoby spędzić na świeżym powietrzu.

  Zadbaj o odpowiednią odległość 

  To bardzo ważna kwestia w profilaktyce wad wzroku, zwłaszcza krótkowzroczności. Między ekranem komputera czy telewizora a oczami powinno być co najmniej 40 cm odległości. Podobnie rzecz ma się z książkami, dlatego coraz większą popularnością cieszą się specjalne pulpity do czytania, na których książkę ustawia się w odpowiedniej odległości od oczu.

  Higiena życia codziennego 

  Pamiętaj, aby wypracować i zachować równowagę między pracą i odpoczynkiem (modny ostatnio termin work-life-balance). Wykorzystuj w pełni urlop, nie spędzaj go w pracy, nie zabieraj na wakacje laptopa, ogranicz używanie smartfona! Zamiast tego spraw, żeby twoje oczy mogły w tym czasie dobrze odpocząć, miały to, co lubią najbardziej – szerokie, rozległe widoki, do oglądania to, na co lubisz patrzeć. Może zaczniesz obserwować ptaki? Przyglądać się architekturze miast?

  Jeśli jesteś rodzicem, nie pozwalaj, aby dziecko po odrabianiu lekcji w nagrodę oglądało film. Raczej wyjdź pograć z nim w piłkę, idź na spacer oglądać przyrodę.

  Ważny dla oczu jest spokojny sen. Zapewnij sobie miejsce zaciemnione, wyciszone, takie, które pozwoli Ci się wyspać. Światło w sypialni to nie jest dobry pomysł. Oczy nawet pod powiekami wyczuwają źródło światła i nie odpoczywają.